Witamy na EXSITES.PL! Tutaj znajdziesz wszystko! EXSite.pl! Tutaj znajdziesz wszystko! Filmy download, darmowe filmy, darmowe gry, darmowe programy, darmowe mp3, albumy, szablony, tapety, style windows skins, darmowe filmy erotyczne teledyski darmowe seriale,i wiele więcej...Wszystko za darmo!


  • 0

Jerzy Urban - Alfabet Urbana

 
Jerzy Urban - Alfabet Urbana

Jerzy Urban - Alfabet Urbana


Książka wydana w 1990 roku, u progu Trzeciej Rzeczpospolitej, zawierająca notki o 178 postaciach ówczesnej elity politycznej, partyjnej, medialnej i artystycznej. Wtedy – bestseller. Dzisiaj – nadal ciekawy dokument epoki. Czytając odkryjesz ze zdziwieniem zaskakujące analogie pomiędzy ówczesną władzą i elitą a dzisiejszą. Przekonasz się, że to, co wtedy szokowało jest teraz grzeczną czytanką, bo w ostrości sądów poszliśmy już zdecydowanie dalej. Zwątpisz w słynną bezkompromisowość i oryginalność Urbana na jaką wciąż usilnie pozuje.

To, co wciąż żywe i ciekawe w „Alfabecie Urbana”, to duże nagromadzenie realiów, faktów i anegdot ówczesnej epoki co pozwala dobrze się wczuć w jej klimat. Charakterystyki niektórych postaci są celne i zaskakująco aktualne nawet dzisiaj – widać, że charaktery ludzkie się nie zmieniają.

Urban bohaterów swego „Alfabetu” opisuje bardzo subiektywnie i koniunkturalnie – wychwalając swoich aktualnych kumpli – osobistych i ideowych – a bez pardonu atakując pozostałych. Słynnej, rzekomej, niepokorności i kontrowersyjności Urbana zupełnie tu nie widać. Tekst nierówny, najprawdopodobniej pisany w pośpiechu. Obok dłuższych, dopracowanych, czasem ciekawych charakterystyk niektórych osób jest też wiele haseł nieciekawych, napisanych na odwal się.

Większość bohaterów „Alfabetu” to osoby, o których już nikt nie pamięta. Wśród tych, którzy są wciąż znani mamy między innymi takie postacie jak: Leszek Balcerowicz, Stefan Bratkowski, Roman Bratny, Zbigniew Brzeziński, Jacek Fedorowicz, Edward Gierek, Józef Glemp, Janusz Głowacki, Jerzy Gruza, Gustaw Holoubek, Krystyna Janda, Jacek Kaczmarski, Janusz Korwin-Mikke, Jacek Kuroń, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Łapicki, Tedeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Wojciech Młynarski, Janusz Onyszkiewicz, Agnieszka Osiecka, Daniel Passent, Jan Pietrzak, Wojciech Pszoniak, Maryla Rodowicz, Lew Rywin, Grażyna Szapołowska, Lech Wałęsa, Krzysztof Zanussi.

Książka Urbana ukazała się w kilka miesięcy po publikacji „Abecadła” Stefana Kisielewskiego. Uznano ją za swego rodzaju ripostę na tekst Kisiela, który tak pisze o Urbanie w swym „Abecadle”:

Jerzy Urban – nie lubię, ale jest to zręczny na swój sposób socjotechnik. Tylko, że kłamca i cynik. Ale dziennikarzom zagranicznym się podoba. Ja nie gustuję specjalnie.

tytuł Jerzy Urban - Alfabet Urbana
Gatunek: Biografie, życiorysy. Literatura faktu, reportaż. Polityka
Format: pdf,epub,mobi
Liczba stron: 366
Kompresja: RAR
Dane naprawcze: 3%
Rozmiar: 3,87 MB
Rok wydani: 1990


Download:

Aby zobaczyć ukryty tekst musisz być zalogowany, jeżeli nie masz konta zarejestruj się!
Użytkownicy z rangą Gość nie mogą widzieć tekstu. Załóż darmowe konto

TAGI:


Informacja
Użytkownicy z rangą Gość nie mogą dodawać komentarzy. Załóż darmowe konto